Kdo jsme?

Oficiálně jsme obecně prospěšná společnost. Existujeme od roku 2012 a dali jsme si jméno Elipsa. Elipsou se v Montessori konceptu nazývá skvělé cvičení fyzické a psychické rovnováhy pro děti ve věku 3-6 let. Více ho ale potřebují dospělí😊. Realizujeme Montessori dílny, Montessori miniškoličku, Montessori školku. Nabízíme konzultace, vzděláváme dospělé. Provázíme rodiny s dětmi, podporujeme je.

Montessori koncept

Marie Montessori ve svém pojetí přivedla v život „novou učitelku“. Ve skutečnosti pro ni vymyslela nové jméno – průvodkyně. To proto, že jejím hlavním úkolem není ani tak učit jako podporovat přirozenou energii dětí. Říkala, že první nezbytností je, že učitelka má projít vnitřní, duchovní přípravou. To je nejobtížnější část jejího výcviku, bez níž je zbytek naprosto k ničemu. Stejně tak jako jsou k ničemu všechny ty úžasné pomůcky, které v Montessori konceptu máme, bez pochopení filozofie, přístupu k dětem. Marie Montessori odmítla nazvat svůj koncept metodou. Zanechala nám jej tady jako vědecký přístup. Moudrá žena.😊 Věděla, že ho nelze uzavřít do krabičky metoda. Tato skutečnost je zároveň důvodem, proč se místa s názvem Montessori tolik odlišují. Kdo má tedy to pravé Montessori? Na to zde odpověď nenajdete. Lidské tendence a vývojové potřeby lidí jsou stále stejné. Zbývá už jen odvaha, chuť, potřeba se dobře dívat a používat selský rozum. My víme, že to funguje.

Jak to u nás chodí

Nezávislost a samostatnost je bytostnou potřebou nejmenších dětí. Uskutečnit se může skrze vhodně uspořádané prostředí, jehož nezbytnou součástí je dospělý. Elipsa je dům pro děti, který tuto potřebu naplňuje. Umíme připravit prostředí v komunitě i v rodině. Děti k nám chodí většinou už od plenek. Začínají v programu Montessori dílniček, kde je doprovází někdo z rodiny. Mohou pokračovat ve školičce bez rodiče nebo navázat rovnou školkou. To je individuální. Prožijí tak v Elipse 5 let svého života. Pokud máme ve školce volná místa, nabízíme je i dětem, které programy do tří let neprošly.

V našem domě můžete potkat pět průvodkyň s Montessori vzděláním v časové dotaci minimálně 500 hodin. Každá z nich má i klasické statní pedagogické vzdělání. To je zatím v našich končinách více než Montessori výcvik. Celý koncept metodicky zastřešuje Simona Livorová, která má již téměř 20letou praxi. Současně je lektorkou Montessori ČR, která vloni oslavila 25 let své existence. Většina žen provázejících děti je v Elipse od jejího počátku.

Lidé v Elipse

Simča

Simona Livorová

Zakladatelka a ředitelka centra
Dílny pro rodiče a děti, Miniškolička, Školka 3-6 let

kristina

Kristina Reslová

Dílny pro rodiče a děti, Miniškolička, Školka 3-6 let

sarka

Šárka Čapková

Školka 3-6 let

verca

Veronika Kárychová

Školka 3-6 let

DSC_5243

Kateřina Kelchtermans

Administrativa

Lidé v orgánech o.p.s.

Simona Livorová

ředitelka o.p.s. a Montessori centra, zakladatelka

Lucie Korecká

předsedkyně správní rady

Kristina Reslová

členka správní rady

Dana Řehounková

 předsedkyně dozorčí rady

Marcela Cibulková

členka dozorčí rady

Ján Korecký

člen dozorčí rady

Spolupracujeme